Ön Muhasebe Nedir? Neden Önemlidir?

Uzaktan Destek için Uzaktan DestekProgramını indiriniz...

Ön Muhasebe; Özet olarak İşletmeniz ile Müşterileriniz ve Tedarikçileriniz arasındaki Mal - Hizmet ve Para Akışını Takip etmektir.

Ön Muhasebe Takibi, işletmelenin kendi içerisinde; İşletme adına kesilen Faturaların takibi, bu faturalara istinaden yapmış olduğunuz Ödemeler ve Kesmiş olduğunuz Çeklerin takibi, ödemeler sonrası Tedarikçi Firmalara kalan borcunuzun takibi, yapmış olduğunuz satışlar ve Satış Faturası Kesilmesi, yapılan Tahsilatların Kasa Defteri ne işlenmesi, Müşterilerinizden alınan Çek - Senet takibi, ve kalan Alacakların Takibi nin titizlikle yapılması gerekir. Ön Muhasebenin düzgün takip edilmemesi durumunda yapacağınız ödemeleri aksatabilir ve vadesi gelen alacaklarınızı gözden kaçırabilirsiniz.

"Bizim Muhasebecimiz var, her ay para ödüyoruz zaten :)" diye düşünebilirsiniz. Sizin her ay ödeme yapmış olduğunuz muhasebeciniz işletmenizin mali durumunu değil, işletmeniz adına kesilen faturalar ile sizin kesmiş olduğunuz faturaları ve giderlerinizi takip ederek Ödemeniz gereken KDV yi hesaplar ve ödenecek Vergiyileri takip eder. Özetle İşletmeniz ile Vergi Dairesi arasında bir köprü oluşturur.

İşletmenizde kendi Ön Muhasebenizi takip etmek için en basidinden Kasa Defteri tutabilir ya da  Bilgisayarda Excel dosyalarını kullanabilirsiniz. Ancak Kasa Defterinin yanında bir de Hesap Makinası bulundurmalı ve ( hesabın doğruluğunu tekrar tekrar kontrol etmek için ) bol zamana sahip olmalısınız. Zamanınız yoksa Excel dosyalarını kullanarak hesap yapmaktan kurtulup, zaman sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak zaman geçtikçe kayıt sayısının artması ve ya yazmış olduğunuz formüllerde yapacağınız küçük hatalar sonucu Excel dosyalarınızda veri kayıpları ve hesap hataları yaşayabilirsiniz. Kaybolan verileriniz bir kaç milyarlık alacağınız da olabilir, vadesi yaklaşmış kritik ödemeleriniz de... Bu masum hatalar sizin için para ve ticari itibar kaybı olabilir...

Profesyonel bir çözüm olarak Ön Muhasebe Elemanı istihdam etmek; hem işsizliği azaltacak, hem de İşletmenizin gücüne güç katacaktır. "Ben akşama kadar boş boş oturuyorum nasılsa!" diyorsanız çok fazla muhasebe bilgisine ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz Kolay Muhasebe Programı ile Ön Muhasebenizi kendiniz takip edebilirsiniz. En Kolay Muhasebe Programı olarak sizin için hazırladığımız Extra Ön Muhasebe Programı ile işlerinizle ilgili takip etmek istediğiniz özelliklerin yanında, ihtiyacınıza göre şekillendirebildiğiniz ekranlara ve kendinize özgü bir programa da sahip olacaksınız.


icon Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez!
© 2018 Designed By Extra Yazılım