Extra Yıl Sonu Devir İşlemi

Uzaktan Destek için Uzaktan DestekProgramını indiriniz...

Yıl Sonu Devir İşlemi, Şirketler kullanmış oldukları kullanmış oldukları Muhasebe Programlarında yıl sonunda mevcut hesaplarını kapatıp, yeni yılda yeni bir çalışma hesabı (veritabanı) oluşturular. Oluşturulan yeni çalışma hesabında Müşteri, Firma, Ürün Bilgileri ve Diğer tanımlamalar ile Güncel Müşteri - Firma bakiyeleri ile Stok Kalan adetlerini devrederler. Bu sayede hem geçmiş yıl içerisinde yapılan işlemler kontrol edilmiş olur hem de yeni yılda yeni bir başlangıç yapılır.

Devir işlemi yapmadan önce Müşteriler ile mütabakat sağlanması ve Stok Sayımı yapılması gerekebilir. Bu esnada yeni yıl için faturalar kesilmek zorundadır. Extra Ön Muhasebe Programında bulunan Devir Tarihi özelliği sayesinde dilediğiniz zaman Yıl Sonu Devir işleminizi yapabilir, yeni yılda kesmiş olduğunuz faturaları da Devir sonrası oluşturduğunuz şirkete  Basit, Kolay ve Hızlı bir Şekilde, hiçbir destek almadan zahmetsizce aktarabilirsiniz.

Yıl Sonu Devir işlemini yapmak için Şirket İşlemleri > Şirket Tanımlama menüsünden Şirket Tanımlama & Devir Ekranına ulaşabilirsiniz.

Devir işleminin nasıl yapılacağını izlemek için YouTube Kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Şirket Tanımlama ekranında Yeni bir Şirket oluşturmak için Şirket Adı bilgisini girerek Kaydet butonuna tıklıyoruz. ( Kaydet butonuna tıkladığınızda Sistem otomatik olarak Güncel Veritabanı bilgilerini İnternetten üzerinden indirecektir, bu nedenle devir işlemi yapmadan önce İnternet Bağlantınızı kontrol ediniz. )

Yeni Şirketi oluşturduktan sonra Devir Yap butonuna tıklıyoruz

Açıılan Pencerede "Devreden Şirket" alanında Mevcut Şirketi, "Yeni Şirket" alanında da Yeni Oluşturduğunuz Şirketi seçiniz

Aktarılacak Sabit Verileri Seç butonuna tıkladığınzda Aktarılacak verilerin listesini görebilirsiniz. Yeni yıla aktarmak istemediğiniz veriler varsa seçimi kaldırmanız yeterli olacaktır. (Ürün Tanımlamaları, Müşteri Tanımlamaları ve ya Firma Tanımlamaları )

Aktarmak istediğiniz verileri seçtikten sonra Sabit Verileri Aktar butonuna tıklayarak Cari Kart, Cari Özel Fiyat, Kasa Kart, Personel Kart, Stok Kategori, Stok Kart ve Tanımlar verilerini Yeni Şirkete Basit, Kolay ve Hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Sabit verileri aktarma işlemini tamamlaığınızda Devir işlemi ile ilgili alanlar aktif olacaktır.

Devir işlemini yapmadan önce Geçmiş yıla ait hesapları kapatmanız, faturaları işlemeniz gerekmektedir. Geçmiş tarihli faturaların ve Tahsilatların işlenmesi esnasında, Yeni Faturalar kesip Fatura yazdırmak ve Tahsilatları işleyerek Tahsilat Makbuzu yazdırmak zorunda kalabilirsiniz.

Yeni Yıla ait kesilen faturaların geçmiş yılda kalmaması ve ya Fatura yazdırmak için kaydettiğiniz Faturaları Yıl Sonu Devir işleminden sonra tekrar kaydetme zahmetinden kurtarmak için özel bir Yıl Sonu Devir sistemi geliştirdik.

Tek yapmanız gereken geçmiş tarihli fatulaınızı ve tahsilatlarınızı işledikten sonra Devir Tarihi alanına Devir yapmak istediğiniz tarihi ( Sistem otomatik 1 Ocak tarihini seçecektir ) girmek ve Aktarılan Verileri Sil seçimini işaretlemektir.

Devir Yapılacak Verileri Seç Butonuna tıklayarak Fatura Kayıtları, Cari Bakiye, Cari Taksitler, Vadesi Gelmemiş Çekler, Kasa Bakiyeler, Personel Bakiyeler ve Stok Kalan Adet verilerinden Devir Yapmak istemediğiniz veriler varsa seçimleri kaldırmanız yeterli olacaktır

Devir Yap butonuna tıkladığınızda Extra Ön Muhasebe Programı, girmiş olduğunuz Devir Tarihinden ( DEVİR TARİHİ HARİÇ ) önne girilen kayıtların toplamlarını ( Cari Bakiye, Stok Kalan ) hesaplayarak Yeni oluşturulan Şirkete Devir açıklaması ile kaydeder. 

Devir işlemi tamamlandıktan sonra Devir Tarihinden sonra  ( DEVİR TARİHİ DAHİL ) yapmış olduğunuz Fatura Giriş, Faturalı Satış, Cari Müşteri Tahsilat, Cari Firma Ödeme, Kasa Ödeme ve Kasa Giriş kayıtlarını Yeni Oluşturulan şirkete ekledikten sonra Devir yapılan eski şirketten otomatik olarak silinir.

Bu şekilde Extra Ön Muhasebe Programında Yıl Sonu Devir işlemini 4 adımda Basit, Kolay ve Hızlı bir şekilde tamamlanmış olur.


Program Ekran Görüntüsü


Etiketler

Yıl Sonu Devir Nedir, 

Cari Bakiyeler Nasıl Devredilir, 

Faturalar Nasıl Devredilir, 

Kasa Bakiyeleri Nasıl Devredilir, 

Müşteri Bakiye Devir, 

Firma Bakiye Devir, 


icon Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez!
© 2018 Designed By Extra Yazılım