Açık Hesap Nedir?

Uzaktan Destek için Uzaktan DestekProgramını indiriniz...

Açık Hesap Müşterinizden bedelini almadan ürün satışı yapmanız ve ya hizmet vermenizdir.

 

Müşterilerimize yapmış olduğumuz Satışlar ve ya vermiş olduğumuz Hizmetler sonrasında Satış – Hizmet tutarının tamamının Tahsil edilmeyip Müşterimizin bize Borçlu Kalması durumuna Açık Hesap ve ya Veresiye denir.

 

Açık Hesap çalışılan müşterilerde, müşteriye ürün satışı yapılır, bir miktar tahsilat yapılır, kalan tutar borç olarak hesaplanır. Zaman içerisinden müşteriden tahsilat yapılır ve borç azalırır.

Eski borcu tam bitmeden tekrar ürün satışı yapılır ve borç miktarı tekrar artar. Süreç bu şekilde devam eder.

 

Açık Hesap çalışılan müşterilerde, müşteri borcu için herhangi bir tahsilat yapılmadığı ve belge alınmadığı için Firmanız risk almaktadır. Firmanızın alacağı risk her Müşteri için değişebilmektedir. Mesela uzun yıllardır çalıştığınız ve tahsilatta hiç sıkıntı yaşamadığınız Müşterileriniz için Açık Hesap Limitiniz yoktur, ancak yeni çalışmaya başladığınız ve ya tahsilatta sıkıntı yaşadığınız Müşteriler için belli bir Müşteri Açık Hesap Limitiniz vardır.

 

Extra Ön Muhasebe Programı ile Müşterilerinize Açık Hesap Limiti tanımlayabilirsiniz.
Müşteri İşlemleri – Müşteri Tanımlama Ekranında Açık Hesap Limiti alanından Müşterilerinize Basit, Kolay ve Hızlı bir şekilde Açık Hesap Limiti Tanımlayabilirsiniz.

Müşteri Borcu, tanımlamış olduğunuz Açık hesap limitinden fazla ise, Faturalı Satış ekranında müşteriyi seçtiğinizde otomatik olarak Müşteri Bakiyesi Müşteri Limiti Altına Düşmüştür şeklinde bir uyarı alacaksınız...


Etiketler

Veresiye Nedir?, 

Borçlu Hesap Nedir?, 

Müşteri Limiti Nedir?, 

Veresiye Nasıl Takip Edilir?, 

Açık Hesap Nasıl Takip Edilir?, 

Alacaklar Nasıl Takip Edilir?, 


icon Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez!
© 2018 Designed By Extra Yazılım